Pomôžte:

Darujte 2% vašich daní na zakúpenie prístroja
DWL EZ-Dop ®.


CHIRURGICKÁ LIEČBA EPILEPSIE


Chirurgická liečba epilepsie je indikovaná v prípadoch, keď má pacient časté epileptické záchvaty napriek dostatočnej liečbe, zvyčajne kombinácii viacerých liekov proti epilepsii a tiež ak možné odstránenie ložiska v mozgu, zodpovedného za vznik epileptických záchvatov. Operačná liečba epilepsie je doporučená pacientovi po dokonalom vyšetrení a po zhodnotení výsledkov vyšetrení epileptologickou komisiou.

Operačné výkony pre liečbu epilepsie môžu byť zamerané na odstránenie príčiny epileptických záchvatov v mozgu, kedy sa jedná o odstránenie príčiny vzniku záchvatov. V prípade, že nie je možné jednoznačne určiť miesto, odkiaľ sa šíri epileptický záchvat, resp. nie je možné operovať v tejto oblasti kvôli riziku poškodenia pacienta ( napr. ochrnutie), je doporučená implantácia vágového stimulátora, alebo operačné výkony na mozgu, ktoré majú za úlohu prerušiť šírenie sa epileptického záchvatu.

Operačné výkony na mozgu

Najčastejším operačným epileptochirurgickým výkonom na mozgu je odstránenie spánkového laloka ( resp. jeho častí-amygdaly a hippokampu). Operačne sa tiež odstraňujú zmeny na mozgu spôsobujúce záchvaty- poruchy vývoja mozgovej kôry, cievne malformácie, nádory a niektoré poúrazové zmeny. Tieto mikroskopické neurochirurgické operačné výkony sa robia za súčasného monitoringu aktivity epileptogénneho ložiska pomocou špeciálnych elektród a prístrojového zariadenia, v celkovej anestéze.

Úspešnosť liečby epilepsie odstránením spánkového laloka je 60-70%, v prípade odstránenia ložiska je nádej na úplné odstránenie záchvatov.

Stimulácia blúdivého nervu ( nervus vagus-VNS)

Stimulácia blúdivého nervu je dnes štandardnou liečbou epilepsie, ktorú nie je možné dostatočne ovplyvniť liekmi. Okrem kontroly samotnej epilepsie zvyšuje tiež kvalitu života epileptika.VNS je založená na ovplyvnení šírenia epileptického výboja v mozgu. Elektrické impulzy stimulujú blúdivý nerv pomocou elektródy, ktorá je spojená s generátorom impulzov.Elektróda stimulátora je aplikovaná na blúdivý nerv nervus vagus) vľavo na krku, samotný stimulátor je umiestnený na prednej hrudnej stene, hmatný v podkoží. Operácia sa robí v celkovej anestéze.

Pozrite si video

Metóda sa používa na liečbu epilesie ťažko kontrolovateľnej liekmi od r. 1994 a do súčasnosti bolo celosvetovo liečených viac ako 50 000 pacientov. Na našom pracovisku sme začalis s implantáciou VNS vo februári 2007 ako prví na Slovensku. Zlepšenie epilepsie v zmysle zníženia počtu záchvatov alebo ich závažnosti je pozorované u polovice pacientov. Okrem toho dochádza k zlepšeniu kvality života zlepšením vnímania, myslenia, spoločenského správania a nálady pacientov; VNS sa tiež používa pri liečbe ťažkej depresie. Vedľajším účinkom je zmena hlasu počas stimulácie (ktorú je možné ovplyvniť použitím magnetu dodávaného ku stimulátoru).

Pacienti po operačných výkonoch naďalej pokračujú v užívaní liekov proti epilepsii, ktorých dávky je možné pri priaznivom priebehu znížiť. U detí, u ktorých užívanie liekov proti epilepsii neumožňuje dostatočné zníženie počtu a závažnosti záchvatov a vyšetrenia poukazujú na vhodnosť chirurgickej liečby, je táto doporučovaná o to viac, že opakované záchvaty môžu narušiť normálny vývoj detského mozgu.



Stránku spravuje spoločnosť Antik computers & communications